W poprzednim artykule pisaliśmy, o tym, jak ważne jest przygotowanie ciała do suplementacji. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, czytaj dalej. Pierwszym etapem jest pozbycie się pasożytów i toksyn, o czym możecie przeczytać tutaj. Kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiednich warunków w żołądku – odpowiednie zakwaszenie żołądka.
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia zakwaszenie. Sięgnijmy do lekcji chemii i przypomnijmy sobie skalę pH od 0 do 14, gdzie roztwory o pH 7 to odczyn neutralny, poniżej pH 7 kwasowy, a powyżej zasadowy. pH ludzkiego ciała to 7,35-7,45. Zachowanie prawidłowego pH organizmu zależy od układów buforowych i mechanizmów regulujących jak wentylacja płuc, czynność nerek oraz układ pokarmowy. Organizm sam potrafi utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, a jej zaburzenie jest poważną chorobą (kwasica, zasadowica). Nie wolno mylić pojęć zakwaszenia żołądka z kwasicą.
Jedyny kwas znajdujący się w ludzkim organizmie to kwas solny w żołądku (pH soków żołądkowych to 1,5-2). Jest odpowiedzialny za trawienie białek, tak by wszystkie składniki wchłaniały się odpowiednio (żelazo, witaminy z grupy B). Wysoko przetworzona dieta może prowadzić do zwiększenia pH żołądka w kierunku zasadowego.
Konsekwencje niedokwaszeniu żołądka
Niedokwaszenie i zakwaszenie żołądka zwykle ma te same objawy, dlatego często jest błędnie diagnozowane przez lekarzy. Nieodpowiedni poziom kwasu solnego zaburza produkcję pepsyny, która jest niezbędna do trawienia białek. Niestrawione białko dostaje się do układu krwionośnego i może pobudzać układ odpornościowy do walki (stąd różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, problemy skórne czy choroby takie jak hashimoto).
Wyeliminowanie wielu problemów zdrowotnych wystarczy oprzeć na odpowiednim zakwaszeniu żołądka (nie mylić z zakwaszeniem organizmu).
Jak rozpoznać niedokwaszeniu żołądka?
Niedokwaszenie żołądka jest łatwo rozpoznawalne. Objawy, które zwykle towarzyszą temu zaburzeniu to:
- Uczucie ciężkości w żołądku, zwłaszcza po spożyciu mięsa (tłustego), jaj czy tłustych ryb,
- Bóle brzucha,
- Wzdęcia,
- Uczucie przelewania w żołądku,
- Refluks lub zgaga.
Ponadto, jakość kwasu solnego możemy sprawdzić u lekarza gastrologa badaniem zwanym pehametrią lub domowym sposobem, testem sody oczyszczonej.
Test taki wykonujemy rano, w trakcie przygotowywania śniadania (nikogo nie trzeba chyba uczulać na ważność tego posiłku!). W 150 ml wody rozpuszczamy łyżeczkę świeżej sody oczyszczonej, wypijamy na czczo i czekamy, z zegarkiem w ręku, aż się odbije. „Beknięcie” w trakcie i do 40 sek. oznacza nadkwasotę, 40-90 sek. dobre zakwaszenie, 90-180 sek. słabe, a powyżej 180 sek. bądź w ogóle oznacza problem. Jak wiemy, kwas wchodzi w reakcję z zasadą, wytwarzając dwutlenek węgla, stąd bekanie. Reasumując, pH żołądka zbliżające się do zasadowego nie wywoła reakcji.
Inne objawy niedokwaszenia żołądka to np. słabe, pękające paznokcie, mocne mrużenie oczu w słońcu czy ślepota zmrokowa.
WAŻNE: jeżeli chorujesz na wrzody, nadżerki czy stany zapalne jelit to należy w pierwszej kolejność wyleczyć te dolegliwości, np. terapią aloesem.
Dokwaszanie żołądka
Przechodząc do meritum, zaczynamy od najprostszej, podstawowej kwestii – odpowiedniego nawodnienia organizmu. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, śluzówka żołądka (warstwa ochronna) składa się w 98% z wody. Bez niej dokwaszanie spowoduje ogromny ból.
Gdy już odpowiednio nawodnimy organizm, możemy przejść do kolejnego etapu. Wszystko, co słone, gorzkie i kwaśne zakwasza. Najprostszą metodą jest użycie octu jabłkowego, który rozrabiamy z wodą i pijemy na 15-20 min przed posiłkiem. Pamiętajmy, że tylko i wyłącznie ocet jabłkowy, i musi być naturalny (domowy lub od ekologicznego dostawcy).
Z powodzeniem ocet jabłkowy może zastąpić sok z cytryny, rozrabiany z wodą bądź sam i również pijemy kilkanaście minut przed posiłkiem. Sok z cytryny sprawdza się, gdyż ma pH 2-2,5, ale pozbawiony jest substancji żrących.
Kolejnym sposobem jest gotowy, dostępny w sprzedaży preparat Betaina HCL. Należy przyjmować ją do posiłku, zaczynając od jednej kapsułki. Stopniowo zwiększamy ilość kapsułek, jednocześnie robiąc test sody oczyszczonej. Betaina po rozpuszczeniu w żołądku produkuje kwas solny.
Oprócz powyższych sposobów ważne jest, by pamiętać o stosowaniu przypraw, które pobudzają pracę układu pokarmowego. Zioła wpływające na produkcję soków żołądkowych i ogólną kondycję układu trawiennego są: kozieradka, cząber, czarnuszka, bazylia, anyż, kminek czy kolendra. Dobrym sposobem jest również spożycie szczypty soli himalajskiej przed posiłkiem.
Odpowiednie zakwaszenie organizmu pozwala na odpowiednią suplementację witamin i minerałów.
Ważne
Ważne jest regularne badanie. Jak już pisaliśmy wcześniej, żeby wybrać odpowiednią broń, należy wiedzieć, z jakim wrogiem przyszło się nam zmierzyć. Z szabelką na armaty? Nie.
Ważna jest zbilansowana dieta. Oparta na odpowiednich proporcjach, z jak najmniejszą liczbą przetworzonych produktów. Regularne posiłki, odpowiednie nawodnienie, duża ilość warzyw i owoców. Ograniczony, a najlepiej wyeliminowany cukier.
Ważne jest, by dbać o zdrowie. Łatwiej jest zapobiegać.