Zapewne nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że organizm może być zakwaszony lub wręcz przeciwnie odkwaszony. Te pojęcia już od długiego czasu stały się obiektem zainteresowania zarówno ze strony lekarzy, jak i naukowców. My sami coraz bardziej wraz z rosnącą świadomością na temat nas samych zaczynamy interesować się tym, co jest dla nas dobre, a co złe. Jesteśmy pewni, że nie raz i dwa spotkaliście się z tytułowymi stwierdzeniami – ale czy tak naprawdę wiemy, co one oznaczają i jaki wpływ mają na nasz organizm? Dziś mamy nadzieję rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.
Zakwaszanie i odkwaszanie organizmu – o co chodzi tak naprawdę?
Musisz wiedzieć, że dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu potrzebne są zarówno produkty kwasowe, jak i zasadowe – dostarczane w podobnych proporcjach. Niestety nasze nawyki żywieniowe w większości przypadków są nieprawidłowe, co prowadzi do skrajności. Jeżeli do organizmu dostarczane są wyłącznie produkty kwasowe, mówimy o zjawisku zakwaszenia, natomiast jeśli wyłącznie zasadowe – o organizmie odkwaszonym. Kluczem do równowagi jest oczywiście zbilansowana dieta. Jednak tutaj musimy się zatrzymać na chwilę – które grupy produktów zakwaszają, a które odkwaszają Twój organizm?
Pierwszy krok do nowotworu.
Lekarze na całym świecie zgodnie stwierdzą, że zakwaszony organizm, a tym samym pozbawienie tlenu z komórek to idealne środowisko dla rozwoju nowotworów. Musisz wiedzieć, że najbardziej narażonymi na to są wątroba i trzustka, ponieważ kiedy ich soki będą zakwaszone… tym samym będą destrukcyjnie wpływać na najbliższe tkanki, a to już krótka droga do powstawania kamieni, wrzodów… ale też nowotworu. To właśnie między innymi z tego powodu musisz wiedzieć wszystko o prawidłowej równowadze kwasowo-zasadowej. Nic lepszego nie możesz dla siebie zrobić.
Jakie produkty zakwaszają organizm?
Zanim zajmiemy się listą produktów, które zakwaszają nasz organizm, zastanówmy się, co tak naprawdę znaczy samo to zjawisko. Zakwaszenie organizmu to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej na niekorzyść naszego zdrowia. To właśnie wtedy możemy zauważyć znaczne pogorszenie samopoczucia, łamliwość włosów i paznokci, częste infekcje, a także brak energii i apatię. To wszystko jednak bardzo lekkie skutki, kiedy pod uwagę weźmiemy, fakt, że zakwaszony organizm jest narażony na powstawanie nowotworów. Ważne jest więc, by wiedzieć spożywanie niektórych produktów, może prowadzić właśnie do zjawiska zakwaszenia.
Do produktów silnie zakwaszających organizm zaliczamy:
- mięso i wędliny ze szczególnym uwzględnieniem wołowiny
- kakao oraz czekolada
- cukier, słodziki i wszelkie słodycze
- dżemy
- sól
- mąka pszenna i wszelkie wyroby z jej zawartością
- żółte sery
- napoje gazowane
- czarna kawa i kawa
Oprócz żywności musisz mieć świadomość, że sposób w jaki żyjesz również ma zasadniczy wpływ na poziom kwasowości Twojego organizmu.
Co jeszcze wpływa niekorzystnie dla Ciebie oprócz spożywania wyżej wymienionych produktów?
- brak snu
- siły elektromagnetyczne (szczególnie w momencie gdy mieszkasz blisko odbiorników)
- chemikalia oraz pestycydy ( np. szkodliwy toulen z farbach i bisfenol często stosowany w plastikowych opakowaniach)
- nadmierny stres i przeciążenie
- niedostateczny poziom tlenu w organizmie
Jakie produkt odkwaszają organizm?
Odkwaszanie organizmu stoi oczywiście w opozycji do zakwaszania – ma przywrócić prawidłową barierę kwasową-zasadową, a tym samym skutecznie poprawić jakość i komfort Twojego zdrowia. Oczywiście kluczem do rozpoczęcia prawidłowego procesu odkwaszania jest wyeliminowanie z diety produktów, o których pisaliśmy wyżej i włączenie takich składników, które pomogą w przyspieszeniu procesu regulacji. To grupa produktów o zasadowym pH, które neutralizują zbyt wysoką ilość kwasów.
Co należy do produktów odkwaszających organizm?
- kasza jaglana
- oliwa z oliwek
- świeże owoce i warzywa (zwłaszcza cukinia, buraki, pomidory, cytrusy, truskawki)
- zielona herbata
- kiszonki
- kawa zbożowa
- chlorella
- imbir
- figi
- jabłka
- marchewka
Bardzo ważnym elementem w drodze do skutecznego odkwaszania organizmu jest także jego nawadnianie. Lekarze i dietetycy w tym przypadku zalecają wypijanie 2,5 litra wody mineralnej w ciągu doby. Oprócz tego warto też sięgnąć po napary ziołowe, które wesprą Twój organizm w walce z zakwaszeniem. Możesz wybierać spośród naparów pokrzywy, zielonej herbaty, albo ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny.
Nie wolno także zaniedbywać aktywności fizycznej – to właśnie one zwiększają poziom tlenu w Twoich komórkach, a jak wiemy… niedotlenione komórki to zakwaszony organizm. Pamiętaj także o oddechu – głębokie, świadome oddychanie to klucz do dobrze natlenionych komórek. Prawda, że to bardzo proste? A jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy!
Dobrze jest włączyć do swojej diety także suplementy – witamina D3 wraz z K2, a także magnez. To Twoja magiczna trójka, która wspomoże Twój organizm w walce z toksynami.
Jakich efektów należy spodziewać się po prawidłowym odkwaszeniu organizmu?
Przede wszystkim znacznej poprawy ogólnego samopoczucia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że prawidłowo zbilansowana dieta jest w stanie wpłynąć na tak ogromną liczbę rzeczy związanych z naszym zdrowiem. Prawidłowa równowaga kwasowo-zasadowa sprawi, że nie tylko odczujesz pozytywne zmiany, ale także zauważysz je gołym okiem – poprawi się Twoja skóra, włosy i paznokcie, a Ty sam staniesz się bardziej energiczny i pełny życia. No i co najważniejsze… to najlepsza prewencja antynowotworowa, czy może być zatem coś cenniejszego?
Warto spróbować?