Niejednokrotnie już na łamach naszych wpisów poruszaliśmy tematy związane z witaminami i dostarczaniu odpowiednich soli mineralnych do organizmu i z tego, co widzimy, akurat te tematy ciekawią Was najmocniej. Dzisiaj jednak postanowiliśmy pójść o krok dalej i opowiedzieć Wam o pewnym odkryciu doktora Abrama Hoffera, kanadyjskiego biochemika i psychiatry, który na całym świecie zasłynął z terapii wysokimi dawkami witaminy B3, czyli niacyny.
Doktor jest o tyle ciekawym naukowcem, że jako jeden z niewielu podjął się tematu leczenia zaburzeń psychicznych bez udziału jakichkolwiek leków psychotropowych i stymulujących układ nerwowy. Jeżeli jesteście ciekawi, czym zaskoczył świat, zapraszamy do czytania dalej.
Niacyna – witamina B3, czym jest i dlaczego jest tak ważna w organizmie człowieka?
Podstawą protokołu witaminowego, o którym za moment Wam opowiemy w badaniach dr Hoffera, jest właśnie niacyna, która znana jest pod nazwą witaminy B3 lub witaminy PP. Na początek jednak musimy sobie jasno określić, jakie spełnia funkcje w naszym organizmie, żeby móc bardziej rozwinąć temat badań doktora Hoffera, które jak jesteśmy pewni… mocno Was zaskoczą.
Witamina B3 w organizmie ludzkim spełnia kilka kluczowych i ważnych funkcji:
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie centralnego i obwodowego układu nerwowego
- reguluje poziom cukru we krwi
- podwyższa poziom dobrego cholesterolu we krwi, a obniża poziom złego
- rozszerza naczynia krwionośne i bierze udział w prawidłowym przepływie krwi
- bierze udział w bezpośredniej syntezie hormonów z tarczycy i trzustki
- odpowiada za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci
Niedobory tej witaminy w naszym organizmie mogą powodować szereg nieprzyjemnych skutków, dlatego bardzo ważne jest umiejętne dostarczanie jej zarówno z pokarmem, jak i w formie suplementów, jeśli niedobory są znacząco wysokie.
Do najważniejszych objawów niedoboru niacyny zaliczamy:
- chroniczne zmęczenie i znużenie
- depresja, stany lękowe
- zaburzenia koordynacji ruchowej, a także paraliże senne
- utrata wagi i problemy z trawieniem
- stany zapalne skóry i mała tolerancja na promienie słoneczne (szybsze poparzenia, nadwrażliwość, wysypki)
- zapalenia śluzówki jelit i biegunki
- stany zapalne wokół jamy ustnej
Doktor Hoffer postanowił zająć się jednak w swoich badaniem kwestią typowo psychiatryczną, czyli rozpoczął badania, obserwując wpływ dostarczania dużych dawek niacyny do organizmu i jej skuteczności w terapii depresji, schizofrenii i innych zaburzeń układu nerwowego.
Bardzo ciekawą tezą, którą Abram postawił w swoich badaniach, było stwierdzenie, że chory mózg, to mózg, który jest niedostatecznie odżywiony. Na tej podstawie rozpoczął pracę nad swoim protokołem witaminowym.
Protokół witaminowy dr Hoffera
Doktor w swojej pracy, mimo że to właśnie niacynę uważał za najważniejszą i najbardziej kluczową witaminę w terapii zaburzeń układu nerwowego opracował protokół witaminowy, który bazuje również na dużej ilości innych witamin i soli mineralnych.
W ten sposób opracował on schemat, który w skoncentrowanej, podawanej do organizmu formie miał przyczynić się do wzmocnienia, regulowania i wspierania pracy układu nerwowego, a w konsekwencji do całkowitego leczenia zaburzeń takich jak depresja, schizofrenia czy nerwica lękowa.
Protokół witaminowy dr Hoffera obejmował przyjmowanie skoncentrowanych i ściśle określonych dawek:
- niacyny w dawce 4500 mg na dobę podzielonej na trzy pory w ciągu dnia
- witaminy A w dawce 30 000 jednostek na dobę
- witamy B-100 w kompleksie w dawce jednej tabletki na dobę
- kwasu foliowego 5000 mcg na dobę
- witaminy D3 w minimalnej dawce 6000 jednostek na dobę
- witaminy E w dawce 800 jednostek na dobę
- selenu podawanego trzy razy dziennie w dawkach po 200 mcg na dobę
- magnezu z podzielonej dawce 700 mg
- wapnia w podzielonej dawce 1250 mg
- cynku i 50 mg na dobę
- oleju z łososia w dawce 2000 mg na dobę
- NAC w dawce aż 3000 jednostek podzielonej na trzy porcje w ciągu doby
- kwasu alfa-liponowego w dawce 200 mg podawanej trzy razy dziennie
- koenzymu Q10, trzy razy dziennie po 100 mg
Schemat ten został ustalony na podstawie indywidualnych potrzeb doktora Hoffera, dlatego przed włączeniem protokołu do swojego organizmu wymagane są badania krwi, a także dostosowanie dawek tego kompleksu przez lekarza prowadzącego.
Protokół witaminowy kontra walka z chorobami psychicznymi.
Okazało się po czasie, że terapia witaminowa doktora Hoffera faktycznie ma sens, a kolejne, zaskakujące wyniki badań dały realną nadzieję na poprawę stanu pacjentów. Bardzo ciekawym przykładem na skuteczność protokołu jest przypadek słynnej aktorki Margot Kidder, która całkowicie wyleczyła tym sposobem chorobę afektywną-dwubiegunową, której nie powstrzymywały żadne tradycyjne metody.
Kolejnym znanym przypadkiem potwierdzającym skuteczność Hoffera jest Peter Leeds, który całkowicie wyleczył tym sposobem depresję, a przy okazji zmniejszył objawy stwardnienia rozsianego, na które dodatkowo cierpiał. Okazało się, że taka kombinacja witamin i soli mineralnych łagodzi większość objawów lub całkowicie wygasza choroby o podłożu psychiatrycznym. Mózg staje się odżywiony, zaczyna pracować, jak należy, a problemy, o których nawet nie chciano mówić głośno, odchodzą w niepamięć.
W 1953 roku dokonało się jedno z największych odkryć w dziedzinie psychiatrii – do tej pory uważano, że wszelkie zaburzenia natury układu nerwowego są po prostu nieuleczalne, a Hoffer raz na zawsze obalił te tezy mimo tego, że środowisko naukowe określało go początkowo mianem znachora czy szarlatana i niekiedy zakazywano stosowania jego terapii.
Hoffer znalazł pierwsze rozwiązanie na coś, co nazywano mianem przypadłości kompletnie nieuleczalnej, więc nic dziwnego, że był mocno i wyraźnie dyskredytowany za swoje badania. Dziś wiemy, jak bardzo myliło się środowisko naukowe, a Hoffera możemy już uznać za pioniera leczenia chorób natury psychicznej.
Dziś wielu światowej sławy lekarzy potwierdza badania Hoffera i udziału niacyny w terapii układu nerwowego. Dziś Abram jest pierwszą na świecie osobą, która dokonała prawdziwej rewolucji w dziedzinie psychiatrii. A kolejne przykłady osób, które zdecydowały się właśnie na protokół witaminowy, potwierdzają tylko słuszność tej terapii – schizofrenia, depresja, zaburzenia lękowe… to wszystko ma szanse odejść w niepamięć nie dzięki tradycyjnym lekom psychotropowym, ale właśnie skuteczną suplementacją witaminami.
Może warto to rozważyć ze swoim lekarzem?